Size özel tekliflerimiz için bizi arayın.
  • Sepetiniz boş.
Toplam: 0,00 TL
Matkap Seçerken Nelere Dikkat Edilir? - İşlek Endüstri Yapı Market Ltd. Şti.
Matkap Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Profesyonel yapı işlerinde, evdeki basit tadilat işlerinde ve hobi işlerinde matkaplar, delme ya da var olan deliği genişletmede hayatı kolaylaştıran el aletleri arasında yer alıyor. Kullanım alanı böylesine geniş olan matkapları, darbeli ve darbesiz, elektrikli ve akülü olmak üzere farklı özelliklerde piyasada bulabilmek mümkün. Matkaplardaki ihtiyaca yönelik ürün çeşitliliği arttıkça seçim yapmak da zorlaşıyor.

Matkaplardaki bu ihtiyaca yönelik artan ürün çeşitliliği arasında seçim yapmak da kimi zaman zorlaşıyor ve kararsız kalınabiliyor. Bu durumda matkaplar hakkında bazı temel bilgilere sahip olmak, hangi tür matkabın hangi tür işlerde kullanılabileceğini bilmek hırdavat alışverişi sırasında size yardımcı olacaktır.

Hırdavat alışverişinizde satın alacağınız matkap ile hangi tür malzemelerde delme işlemi yapacağınızı ve amacınızı önceden belirlemeniz sizi en doğru seçime yönlendirecektir.
 

Neden darbeli matkap almalısınız?

Darbeli matkaplar darbe mekanizmasına sahiptir. Bu, çalışırken dönme işlevinin yanında ileri-geri hareketle malzemeye darbe uygulayarak delme işlemini kolaylaştıran bir özelliktir. Eğer delme işlemi gerçekleştireceğiniz zemin dayanıklı bir beton ya da metal malzemeyse darbeli matkap tercih edebilirsiniz. Hem profesyonel işlerde hem de evdeki basit tadilatlarda kullanılabilecek, farklı watt gücünde darbeli matkap çeşitleri bulabilmek mümkündür. Örneğin; 36 V akü gerilimli dakikada 1800 devir yapabilen ve yine dakikada 27.000 darbe uygulayabilen bir darbeli matkapla ahşap ve metalde en zor vidalama ve delme uygulamaları yapabilirsiniz. Ya da 18 V akü gerilimli dakikada 900 devir ile 5.000 darbe uygulayabilen bir darbeli matkapla evinizdeki basit kırma, delme ve vidalama işlerini rahatlıkla yapabilirsiniz.
 

Neden darbesiz matkap almalısınız?

Darbesiz matkaplar dönerek delme işlemi yapar, darbe uygulamaz. Ancak yüksek devir sayısına sahip bir darbesiz matkapla da dayanıklı bir taş duvarda ya da metal malzemede de delik açabilir, vidalama yapabilirsiniz. Dakikada 1300 devir yapabilen bir darbesiz matkapla ev işlerinde, dakikada 3800 devir yapabilen bir darbesiz matkapla ahşap ve metaldeki işlerinizde yüksek verim alabilirsiniz.

Genellikle evlerdeki basit delme ve vidalama işlerinde sıklıkla kullanılan darbesiz matkabınızı, cihazın devir sayısını ve tork kademelerini dikkate alarak seçebilirsiniz.
 

Matkap akülü mü, elektrikli mi olmalı?

Elektrikli ve akülü matkaplar arasındaki tek fark, elektrikli aletlerin elektrik bağlantısı ile kullanılması, akülü aletlerin şarj edilerek kullanılmasıdır. Akülü el aletleri priz ve kablo derdi olmadan kullanılabildiği için daha kullanışlıdır. Elektrik kesintilerinde ya da elektrik bağlantısının kesilmesi gereken çalışma ortamlarında LED ışık özellikli akülü matkaplar, işinizi tamamlayabilmeniz açısından size kolaylık sağlar. Akülü matkapların aküleri uzun süre dayanacak şekilde tasarlandığından tadilat işleriniz yarım kalmayacaktır. Akü takibi yapmak yerine elektrik kullanımını tercih ediyorsanız, elektrikli darbeli ya da darbesiz matkapları, pratik bir kulanım sağlamak istiyorsanız akülü darbeli ya da darbesiz matkapları tercih edebilirsiniz.

Hırdavat malzemeleri arasında doğru matkap seçimi yapabilmek için islekyapi.com sitemizde yer alan ürünleri teknik özellikleri ile birlikte inceleyebilirsiniz. Sitemizde ihtiyacınız olan tüm hırdavat malzemelerini bulabilir, hızlı bir şekilde hırdavat alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.


  Yukarı Çık