Size özel tekliflerimiz için bizi arayın.
  • Sepetiniz boş.
Toplam: 0,00 TL
İsg kurallarına göre koruyucu kıyafetler nelerdir ne işe yarar? - İşlek Endüstri Yapı Market Ltd. Şti.
İsg kurallarına göre koruyucu kıyafetler nelerdir ne işe yarar?

Kişisel koruyucu donanımlar(baret, yelek, kulak tıkacı vb.), çalışanların iş sırasında karşılaştıkları risk ve kazalara karşı kendini korumak amacıyla kullandığı veya taşıdığı iş güvenliği ekipmanları olarak tanımlanır.

Kişisel Koruyucu Donanım Tipleri
Baş Koruyucuları
Baş koruyucular; çalışanların kafa bölümüne gelebilecek darbeler, yüksekten düşecek cisimler, saçın sıkışması, güneş ışınları gibi etkilere karşı kullanılan iş güvenlik ekipmanlarıdır. En bilinen baş koruyucu ekipmanlar baret, kep, bone ve saç filesidir.

Baş koruyucu ekipmanlardan olan bone aynı zamanda gıda üretimi veya elektronik imaları yapılan alanlarda saç teli düşmesini engelleme amacıyla da kullanılır.

Kulak Koruyucuları
Kulak koruyucular, çalışanları yüksek gürültü risklerine karşı korumak amacıyla kullanılan kişisel koruyucu donanım tipleridir. En genel kulak koruyucu iş güvenlik ekipmanları kulak tıkacı, akustik baret ve kulaklık çeşitleridir.

Göz ve Yüz Koruyucuları
Göz ve yük koruyucu iş güvenliği malzemeleri gözü ve yüzü zararlı ışınlardan veya sıçrayan cisimlerden koruma amaçlı tasarlanmış kişisel koruyucu donımlardır. El aletleri ile yapılan çalışmalarda sık sık malzeme sıçraması nedeniyle iş kazası gerçekleşir. Yüz koruyucular bu gibi kazalarda yüzü ve gözü korumaktadır.

Göz ve yüz koruyucu olarak yüz maskesi, kaynak maskesi ve yüz siperleri kullanılır.

Solunum Sistemi Koruyucuları
Solunum sistemi koruyucu iş ekipmanları havada asılı toz taneciklerine karşı koruma amaçlı ve düşük oksijen seviyesinde çalışmalarda kullanılan kişisel koruyucu ekipmanlardır.

Gaz maskesi, toz maskesi, solunum cihazları ve dalgıç donanımları solunum sistemi koruyucularıdır.

El ve Kol Koruyucuları
Neredeyse bütün işlerde el ile çalışma yapılmaktadır. Bu durumda el ve kol koruyucuların en çok ihtiyaç durulan kişisel koruyucu donanım olduğunu söyleyebiliriz. El koruyucular yani iş eldiveni, çalışanların elini kesilme, yıpranma, cisim batması, sıcak, soğuk, kimyasal madde ve elektrik gibi tehlikelere karşı koruyan özelliktedir.

Ayrıca kolluk, bileklik ve parmak kılıfı gibi farklı el koruyucular da vardır.

Ayak ve Bacak Koruyucuları
Bir diğer aygın kullanılan kişisel koruyucu donanım türü de ayak koruyuculardır. Ayaklar da eller kadar fazla risk altında olan organlarımızdır.

Ayak ve bacak koruyucu olarak her türlü iş ayakkabısı, ayak üst kısım koruyucuları, tozluk, dizlik, takılabilen iç tabanlık ve takılabilen çiviler kullanılmaktadır.

Gövde ve Karın Bölgesi Koruyucuları
Gövde ve karın bölgesi koruyucuları, vücudun bir bölümünü dış etkilerden koruyan ekipmanlardır. Delinme, kesilme ve ergimiş metal sıçramasına ve kimyasallara karşı önlükler, cankurtaran yelekleri gibi iş ekipmanları gövde koruma amaçlı kullanılmaktadır.

Vücut Koruyucular
Vücut koruyucu kişisel koruyucu ekipman türleri düşmelere karşı kullanılan ve koruyucu giysiler olmak üzere iki ayrı tiptedir. Düşmelere karşı paraşüt tip emniyet kemeri, düşmeyi önleyici ekipmanlar ve frenleme ekipmanları kullanılır.

Koruyucu giysiler ise çeşitli iş elbisesi türleridir. Yapılan işin risklerine göre yağ sıçramasından radyoaktif geçirmezlik özellikte iş elbisesi türleri mevcuttur.


  Yukarı Çık