Size özel tekliflerimiz için bizi arayın.
  • Sepetiniz boş.
Toplam: 0,00 TL
Baharda Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır? - İşlek Endüstri Yapı Market Ltd. Şti.
Baharda Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır?

Her bahçenin baharda özel bir bakımdan geçmesi gerekir. Bahçelerin bu aylarda en çok ihtiyacı azot olacağı için, özelikle azot oranı yüksek gübreler tercih edilir. Kış şartlarında basılan toprak havalandırmak, çimler canlanmak, ağaçlar budanmak ister. Havalanan toprak bitkilerin köklerinin gelişmesini sağlar. Yenilenen çimler yemyeşil bir doğa görüntüsüne, budanan ağaçlar yeni filizlere hazırdır. Tomurcuklanan dalların çiçeklerini açması, yorgun toprağın tekrar nefes almasını sağlamak için önerilere ihtiyacınız varsa, aşağıdaki iş sırası ve püf noktalarıyla bahar bahçenizin bakımını yapabilirsiniz:

Not: Bahçe bakımına başlamadan önce ekipmanlarınızın yedek aksesuarları kontrol edin.

Yabani ot temizliği

Bakımlı bir bahçede yabani otlar yerine rengarenk çiçekler, bahçe aksesuarları, yeni filizlerini veren ağaçlar olmalıdır. Bu nedenle de baharda bahçe bakımının öncelikli işi yabani ot temizliği olmalıdır. Yabani ot temizliğini bahçe eldivenlerinizi takarak ellerinizle yapabilirsiniz. Yabani otların güçlenerek tekrar çıkmamaları için köklerinden sökülmesi önemlidir. Elinizle yapacağınız ot yolma işi köklerin toprağın altında kalmasına neden olabilir, birkaç hafta içinde kendinizi tekrar yabani ot temizlerken bulabilirsiniz.

Çapalama makineleri ise yabani ot temizliğinde en garantili işi yaparlar. Dökülen kurumuş ve çürümüş yaprakların temizliği de aynı makineler ile yapılabilmektedir.
 

Çit bakımı ve ağaç budama

Bahçenizin sınırlarını canlı çit bitki ile çizdiyseniz, kış şartlarında büyüyen ve bakım görmeyen çit zamanda formunu kaybedecektir. Bunun için bahçe makası ya da çit kesme makinesi ile çitlerinizi kesebilirsiniz. Simetrik bir çit görüntüsü için çit kesme makineleri her zaman daha kullanışlıdır. Bir çit kesme makinesi ile küçük dalları budayabilir, küçük çalıların bakımını da yapabilirsiniz.

Toprak havalandırma işine başlamadan önce yabani ot temizliğinin, çit kesme ve ağaç budama işlerinin bitmiş olması gerekir.
 

Çim biçme

Eğer İlkbahar ile birlikte çimleriniz yemyeşil görünüyorsa şanslısınız. Budama, kesme işleri ile bahçe çöpünü ortadan kaldırdıktan sonra çimlerinizin tazelenmesi ve hepsinin aynı hizaya erişmesi için çim biçme makinenizi depodan çıkarabilirsiniz. Bahçe aletleri arasında çim biçme makineleri bu anlamda en etkili işi yaparlar.

Eğer yeni bir çim biçme makinesi satın alacaksınız bahçenizin yüz ölçüme uygun bir seçim yapmanız gerekir. Akülü çim biçme makinelerinde akü ile çalışma süresi, tam randıman alabilmeniz açısından önemlidir. Küçük bahçeler için mekanik çim biçme makineleri en idealidir. Büyük bahçeler için yüksek akü kapasiteli ya da elektrikli bir çim biçme makinesi tercih edebilirsiniz.
 

Toprağın havalandırılması

Bahçe bakımının en temel görevlerinden biri çim olmayan alanlarda toprağın havalandırılmasıdır. Uzun süre havalandırılmayan, soğuk ve yağışın etkisiyle iyice basılan ve sıkışan toprağın, yetiştireceği bitkilere verimli olabilmesi için havalandırılması gerekir. Bahçedeki yabani ot temizliğinin ardından yüzünü gösteren toprağın havalandırılması gerekir. Kış şartlarında üzerine basılmayan ve nemin de etkisiyle yosun oluşan toprağın yosunlardan temizlenmesi için bu makineler her bahar temizliğinde işinizi kolaylaştırır.

Toprak havalandırıldığında toprağı gübre ile besledikten sonra bitki ekimi yapabilirsiniz.
 

Son rötuşlar

Baharda bahçe bakımının son işlerinden biri de ortalıktaki dağınıklığın ortadan kaldırılmasıdır. Çürümüş yaprakları ve budanan dalları dal öğütme makinesinden geçirerek kendi kompost gübrenizi hazırlayabilirsiniz. Bir varilde biriktireceğiniz atıkları üzerine geçecek kadar suda beklettikten 1 hafta sonra, vitaminli suyu yeni ektiğiniz bitkileri sularken kullanabilirsiniz.

Son olarak, satın aldığınız canlı çiçekleri ve fidanları bahçenize ekebilir, bahçe keyfinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.